Jubilejní kámen a Vápenická cesta

11.09.2017

Vápenickou stezku jsme zatím neotevřeli a je skoro jisté, že letos už to nestihneme. Moc dlouho jsme čekali na velké od Jihomoravského kraje nebo od ČEZu, ale nedočkali jsme se. Nakonec všechno zlé je pro něco dobré. Osekali jsme rozpočet, nahradili drahé infopanely levnějšími. Oslovovali jsme různé (místní) firmy a lidi, jestli by na Vápenickou stezku přispěli a pomalu a jistě plníme měšec, ze kterého stezku zaplatíme. 

Připravit takovou naučnou stezku není jen otázka peněz. Obsah tabulí píšou 3 lidé. Vše musí zpracovat grafik. Lesy ČR a Školní lesní podnik schvalují umístění infopanelů a jejich obsah. Někdo stojany vyrobí a musí se udělat potisk. Namotnování infopanelů v lese bude třešínkou na dortu. 

Abychom jen neseděli u počítače, vyrazili jsme na čerstvý vzduch nejprve zviditelnit jubilejní kámen nad hájenkou v Březině. Podobné kameny byly umísťovány do jubilejních hájů vysazovaných k 10. výročí založení Československa v roce 1928. Jsou rozmístěny všude po České republice a Slovensku a mají různou podobu. Ústřední řiditelství státních lesů vydalo tehdy tento závazný pokyn:  "Aby důstojně a trvale oslavena byla památka prvního desetiletí Československé republiky také v lesích státních, ukládá se všem správám lesů, aby postarala se v jubilejním roce letošním, pokut možno v celé republice o založení jubilejních hájů a je, jako takové jednoduchými kamennými památníky, opatřenými letošním letopočtem - 1928 - trvale tak označila." Zdroj zde. Výsledek vidíte níže, ke kameni bude umístěna infotabule z Vápenické stezky, která bude vysvětlovat, co návštěvník vidí.

Dále jsme chtěli narovnat kameny, které vyznačují Vápenickou cestu začínající u mostku mezi malým lesíkem a čističkou, více o Vápenické cestě zde. Bylo nutné některé kameny vykopat a znovu zakopat, aby stály rovně. Čísla jsme obtáhli bílou barvou, jak se to u těchto kamenů dělá. Na místě jsou kameny 39-42. Kameny 31-33 budou umístěny později na trasu Vápenické cesty. Ostatní očíslované kameny chybí, pokub byste nějaký někde našli, rádi je umístíme také. Poznáte je tak, že na jedné straně je číslo a na druhé FL, což znamená Fürst Liechtenstein, Knížectví Lichtenštejnské. 

Pokud byste chtěli věnovat peníze na oživování vápenického dědictví v Březině a chtěli přispět na Vápenickou stezku, nepromarníme ani korunu a na výsledek se budete moci dívat každý den. Ozvěte se.